Shiai Club - Mark. Mpotsari 30

5/5 based on 8 reviews

Ξεκίνησε το Τζούντο το 1983 σε ηλικία 9 ετών. Αναδείχθηκε 2 φορές Πρωταθλητής Ελλάδος Παίδων, 4 φορές Πρωταθλητής Ελλάδος Εφήβων και 4 φορές Πρωταθλητής Ελλάδος Νέων.

Το 1991 πήρε το αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών και από τότε κατέκτησε συνολικά 8 χρυσά, 5 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια, ενώ υπήρξε μέλος της Εθνικής Ομάδας Νέων και αργότερα Άνδρών για 17 συνεχόμενα χρόνια, με διακρίσεις σε Μεσογειακούς, Βαλκανικούς Αγώνες και Διεθνή Τουρνουά, Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Masters.

Σπούδασε στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού στην Αθήνα και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Louisville, όπου και πήρε Master of Education στο Sport Management.

Υπηρετεί στην Μονάδα Υποβρυχίων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος, έχοντας κατακτήσει 10 χρυσά μετάλλια σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας.

Είναι κάτοχος του 6ου Dan, πτυχιούχος σχολής προπονητών Β' Κατηγορίας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και προπονητής της Εθνικής Ομάδας Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής Ιεραρχίας Dan και Επιμόρφωσης της Ε.Ο. Τζούντο. Τα τελευταία 10 χρόνια διδάσκει παιδιά, εφήβους και ενήλικες με μεγάλη επιτυχία.